Lem'alar

Lem'alar, Fihrist, 664. sayfadasınız.

Fihrist
BİRİNCİ LEM'A:.... 27
Hazret-i Yûnus aleyhisselâmın münâcât-ı meşhûresi olan
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ
فَنَادٰى فِى الظُّلُمَاتِ اَنْ لاَ اِلٰهَ اِلاَّۤ اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنِّى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ *
1
âyetinin bir sırr-ı mühimmini ve bir hakikat-ı azimesini beyan ederek; herbir insan bu dünyada, Hazret-i Yûnus aleyhisselâmın bulunduğu vaziyette–fakat büyük mikyasta–olduğunu beyan eder. Hazret-i Yûnus aleyhisselâma "Hût, deniz, gece" ne ise; her insan için nefsi, dünyası, istikbâli de odur.
İKİNCİ LEM'A:.... 31
Hazret-i Eyyûb aleyhisselâmın münâcât-ı meşhûresini beyan eder.
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ
اِذْ نَادٰى رَبَّهُۤ اَنِّى مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ *
2
âyetinin mühim bir sırrını ve azim bir hakikatını "Beş Nükte" ile tefsir edip, bütün musibetzedelere mânevî bir tiryak ve gayet nâfi bir ilâç hükmünde bir risaledir. Bu Risale, maddi musibetleri, ehl-i iman için musibetlikten çıkarıyor. Asıl ehemmiyetli musibet, kalbe ve ruha gelen dalâlet musibetleri olduğunu beyan ettiği gibi; musibetzedelerin ömür dakikaları ehl-i sabır ve şükür hakkında ibadet saatleri hükmüne geçip şekvâ kapısını kapar, daima şükür kapısını açar bir risaledir.
ÜÇÜNCÜ LEM'A:.... 40
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ
كُلُّ شَىْءٍ هَالِكٌ اِلاَّ وَجْهَهُ لَهُ الْحُكْمُ وَاِلَيْهِ تُرْجَعُونَ *
3

Fihrist BİRİNCİ LEM'A:.... 27 Hazret-i Yûnus aleyhisselâmın münâcât-ı meşhûresi olan بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ فَنَادٰى فِى الظُّلُمَاتِ اَنْ لاَ اِلٰهَ اِلاَّۤ اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنِّى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ * 1 âyetinin bir sırr-ı mühimmini ve bir hakikat-ı azimesini beyan ederek; herbir insan bu dünyada, Hazret-i Yûnus aleyhisselâmın bulunduğu vaziyette–fakat büyük mikyasta–olduğunu beyan eder. Hazret-i Yûnus aleyhisselâma "Hût, deniz, gece" ne ise; her insan için nefsi, dünyası, istikbâli de odur. İKİNCİ LEM'A:.... 31 Hazret-i Eyyûb aleyhisselâmın münâcât-ı meşhûresini beyan eder. بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ اِذْ نَادٰى رَبَّهُۤ اَنِّى مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ * 2 âyetinin mühim bir sırrını ve azim bir hakikatını "Beş Nükte" ile tefsir edip, bütün musibetzedelere mânevî bir tiryak ve gayet nâfi bir ilâç hükmünde bir risaledir. Bu Risale, maddi musibetleri, ehl-i iman için musibetlikten çıkarıyor. Asıl ehemmiyetli musibet, kalbe ve ruha gelen dalâlet musibetleri olduğunu beyan ettiği gibi; musibetzedelerin ömür dakikaları ehl-i sabır ve şükür hakkında ibadet saatleri hükmüne geçip şekvâ kapısını kapar, daima şükür kapısını açar bir risaledir. ÜÇÜNCÜ LEM'A:.... 40 بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ كُلُّ شَىْءٍ هَالِكٌ اِلاَّ وَجْهَهُ لَهُ الْحُكْمُ وَاِلَيْهِ تُرْجَعُونَ * 3