Lem'alar

Lem'alar, Hatime, 610. sayfadasınız.

 Hâtime
İsm-i Âzam herkes için bir olmaz; belki ayrı ayrı oluyor. Meselâ, İmam-ı Ali radıyallahu anhın hakkında Ferd, Hayy, Kayyûm, Hakem, Adl, Kuddûs, altı isimdir. Ve İmam-ı Âzamın İsm-i Âzamı Hakem, Adl, iki isimdir. Ve Gavs-ı Âzamın İsm-i Âzamı yâ Hayydır. Ve İmam-ı Rabbânînin İsm-i Âzamı Kayyûm, ve hâkezâ, pek çok zatlar daha başka isimleri İsm-i Âzam görmüşlerdir.
Bu Beşinci Nükte ism-i Hayy hakkında olduğu münasebetiyle, hem teberrük, hem şahit, hem delil, hem kudsî bir hüccet, hem kendimize bir dua, hem bu risaleye bir hüsn-ü hâtime olarak, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm, Cevşenü'l-Kebîr namındaki münâcât-ı âzamında, marifetullahta gayet yüksek ve gayet câmi derece-i marifetini göstererek böyle demiştir; biz de hayalen o zamana gidip, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın dediğine âmin diyerek, aynı münâcâtı kendimiz de söylüyor gibi, sadâ-yı Muhammedî Aleyhissalâtü Vesselâm ile deriz:
* يَا حَىُّ قَبْلَ كُلِّ حَىٍّ
* يَا حَىُّ بَعْدَ كُلِّ حَىٍّ
* يَا حَىُّ الَّذِى لاَ يُشْبِهُهُ شَىْءٌ
* يَا حَىُّ الَّذِي لَيْسَ كَمِثْلِهِ حَىٌّ
* يَا حَىُّ الَّذِى لاَ يُشَارِكُهُ حَىٌّ
* يَا حَىُّ الَّذِي لاَ يَحْتَاجُ اِلٰى حَىٍّ
* يَا حَىُّ الَّذِى يُمِيتُ كُلَّ حَىٍّ
* يَا حَىُّ الَّذِي يَرْزُقُ كُلَّ حَىٍّ

 Hâtime İsm-i Âzam herkes için bir olmaz; belki ayrı ayrı oluyor. Meselâ, İmam-ı Ali radıyallahu anhın hakkında Ferd, Hayy, Kayyûm, Hakem, Adl, Kuddûs, altı isimdir. Ve İmam-ı Âzamın İsm-i Âzamı Hakem, Adl, iki isimdir. Ve Gavs-ı Âzamın İsm-i Âzamı yâ Hayydır. Ve İmam-ı Rabbânînin İsm-i Âzamı Kayyûm, ve hâkezâ, pek çok zatlar daha başka isimleri İsm-i Âzam görmüşlerdir. Bu Beşinci Nükte ism-i Hayy hakkında olduğu münasebetiyle, hem teberrük, hem şahit, hem delil, hem kudsî bir hüccet, hem kendimize bir dua, hem bu risaleye bir hüsn-ü hâtime olarak, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm, Cevşenü'l-Kebîr namındaki münâcât-ı âzamında, marifetullahta gayet yüksek ve gayet câmi derece-i marifetini göstererek böyle demiştir; biz de hayalen o zamana gidip, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın dediğine âmin diyerek, aynı münâcâtı kendimiz de söylüyor gibi, sadâ-yı Muhammedî Aleyhissalâtü Vesselâm ile deriz: * يَا حَىُّ قَبْلَ كُلِّ حَىٍّ * يَا حَىُّ بَعْدَ كُلِّ حَىٍّ * يَا حَىُّ الَّذِى لاَ يُشْبِهُهُ شَىْءٌ * يَا حَىُّ الَّذِي لَيْسَ كَمِثْلِهِ حَىٌّ * يَا حَىُّ الَّذِى لاَ يُشَارِكُهُ حَىٌّ * يَا حَىُّ الَّذِي لاَ يَحْتَاجُ اِلٰى حَىٍّ * يَا حَىُّ الَّذِى يُمِيتُ كُلَّ حَىٍّ * يَا حَىُّ الَّذِي يَرْزُقُ كُلَّ حَىٍّ