Birlikte Yaşam Kültürü Paneli

Bediüzzaman Haftası kapsamında 25 Mart Pazar günü Başakşehir Emin Saraçlar Kültür Merkezinde Risale-i Nur müellifi Bediüzzaman Said Nursi anıldı.

Risale-i Nur Enstitü (RNE) tarafından organize edilen ve Enderun Derneği, Nur Vakfı, Onur Derneği, Şekercihan Derneği ve TV111’in katkıda bulunduğu program kurra hafız Davut Kızılkaya’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Sunuculuğunu Hasan Said Kalınoğlu’nun yaptığı programda RNE Yönetim Kurulu üyesi Dr. Hakan Yalman ve Enderun Uluslararası Gençlik ve Medeniyet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bostan açış konuşması yaptılar. Son Şahitlerden (Fırıncı) Mehmet Nuri Güleç de salonu selamladıktan sonra TV111 yapımı “İstasyonda 82 sene” sinevizyonu gösterildi ve ardından RNE’nin 2018 senesi teması olarak açıkladığı “Birlikte Yaşam Kültürü” çerçevesinde panel düzenlendi.

Birlikte Yaşama Kültürü için İhlas Hakikati

Paneldeki ilk konuşmacı Söz-Basım Yayın’ın Yayın Kurulu Başkanı İlahiyatçı-Yazar Kenan Demirtaş idi. Demirtaş, konuşmasına ihlasın manasını anlatmak üzere şu şekilde başladı:

“Bediüzzaman’ın ‘Sin’e kadar ezberlemiş olduğu el-Kamûsü’l-muhît’te ihlas kelimesi “Bir şeyi yabancı unsurlardan arındırıp saf haline getirmek” şeklinde geçiyor. İhlasın sözlük manası arındırma işlemidir. Örneğin namazı sırf Allah rızası için kılmak. Istılah manası ise “Gizli açık bütün şirklerden arınarak saf bir tevhid üzere olmak ve ibadetleri sırf Allah için yapmak.” İhlas beklentisiz -sırf Allah rızası için- hizmet etmektir. Peygamberlerin Kur’an-ı Kerim’de Şuara Suresinde buyurdukları gibi ‘Biz sizden hizmetlerimiz mukabilinde bir ücret beklemiyoruz, ücreti/mükafatı/ödülü Allah verir.’”

Demirtaş, Bediüzzaman’ın ihlasın ana düsturlarını 21. Lem’a’da anlattığı belirttikten sonra dört unsuru örneklerle açıklayıp sözlerini “İhlası kıran unsurlar olarak gıybet, kardeşini tenkit, riya vb hıllet esasına aykırı olduğu için külliyen yasaktır. İhlası kıran unsurlar olmazsa biz neden bir arada yaşamayalım ki? Birlik ve  beraberliğin temeli ve asası ihlastır.” şeklinde noktaladı.

Birlikte Yaşama Kültürü için Asr-ı Saadet Modeli

Paneldeki ikinci konuşmacı ise Enderun Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Malkoç idi. Konuşmasına Rabbimizi bize tanıttıran sayısız muarrif var diyerek başlayan Malkoç, “Birlikte yaşayabilmek için bunlardan üç tane külli olan muarrife müracaat edeceğiz” dedi. Birlikte yaşamanın ve birbirimizi sevmenin lüks değil bir mecburiyet olduğunu vurgulayam Malkoş şu şekilde devam etti:

“Cenab-ı Hak Resul-ü Ekrem’i (asm) hayata yetimlikten başlattı, en alt, en savunmasız tabakadan. Rabbimiz tarafından terbiye edilen Peygamberimiz (asm) Mekke’de bize sabrı, dahili cihadın nasıl yapılacağını öğretti. Medine’de fazileti, ibadeti, taati ve isar hasletini öğretti. Hudeybiye’de bize feraset ve düşman ile barış yapmayı öğretti. Mekke’nin fethinde vefayı ve mürüvveti öğretti.”

Birlikte Yaşama Kültürü için Maksatta İttifak ve Uhuvvet Hakikati

Panelin son konuşmacısı ise Eğitimci-Yazar Vehbi Vakkasoğlu ise Bediüzzaman’ı Resullullah (asm) için sevdiklerini ve sevmekte duracakları yeri iyi bildikleri söyleyerek sunumuna başladı. Devamında ise Bediüzzaman’dan “Müslümanların kimden ve nereden olursa olsun istifadelerine taraftar olmak” düsturunu aldığını belirten Vakkasoğlu, Nurcuların şeyh olsun kanaat önderi olsun Kur’an dersi veren herkesi kucakladıklarını ve muhabbet duyduklarını belirtti. Vakkasoğlu maksatta ittifakın bir tane olduğunu söyleyerek “Allah’a kul, Resullullah’a (asm) ümmet olacaksın, başka üst maksat yok” dedi.

“Üstadın en büyük ittihad hedefi ittihad-ı İslam idi. Bizim de idealimiz elbette budur. ancak eve bu ittihadı getiremiyorsak, karı-koca arasına bu birlikteliği, tek ruh, tek beden olmayı getiremiyorsak komşuya, sokağa, caddeye, ittihadı nasıl getireceğiz? Bu konudaki samimiyetimizi ortaya koymak için işe önce evden başlayacağız.”

Birlik ve beraberlik ruhuyla, uhuvvet, tesanüd ve ittihad hakikatlerinin teneffüs edildiği program Türk Tasavvuf Müziği sanatçısı Ali Oktay ile ekibinin eski ve yeni bestelerinden oluşan konseri ile son buldu.

Panel videosu için lütfen tıklayınız!