Sosyal Bilimler Semineri sona erdi

Enstitümüzün Hartford Seminary ile ortaklaşa düzenlediği “Değişen Toplum Yapısında Ahlâk” konulu Sosyal Bilimler Semineri sona erdi.

28 Ocak 2006 tarihinde başlayan seminer 13 Mayıs 2006 tarihinde sertifika töreniyle tamamlandı. 14 hafta olarak planlanan ancak 10 hafta süren program Enstitümüzün seminer salonunda yapıldı. Program Cumartesi günü 10:00-14:00 saatleri arasında, Pazar günü ise 12:00-17:00 saatleri arasında gerçekleştirildi.

4’ü ABD'nin Georgetown eyaletinde eğitim faaliyetlerini sürdüren Hartford Seminary’den olmak üzere 10 eğitimcinin katıldığı seminerlerde Ahlâkın Kaynağı; Ahlâk ve Toplum Düzeni; Düşünce Tarihinde Ahlâk Ekolleri ve Görüşleri; Sekülerizm ve Din: Bediüzzaman Said Nursi ve Richard John Nehaus’un Mukayesesi; Kamusal Alanda Ahlâk; Aile Yapısının Toplum Ahlâkı Üzerine Etkisi; Kainatın Düzenine Cevap Olarak Ahlâkî Bir Hayat Yaşama; Jonahtan Edwards ve Bediüzzaman Said Nursî’nin Yazılarında İlâhî Hakimiyet ve Modernite; Kişilik ile Ahlâk Arasında Muhtemel Bağlantılar; Çağdaşlaşma ve Batılılaşma Sürecinde Ahlâkî Değişimler konuları işlendi.

39 kişinin kayıt yaptırdığı programı tamamlayan 32 kişi, düzenlenen törenle sertifikasını aldı.

Sosyal Bilimler Semineri Güz döneminde yeni bir konuyla devam edecek.