Lacivert

Lacivert renk daha çok, konumu gereği ciddiyeti ve resmiyeti temsil eden kurum ve kişilerce kullanılır İş adamlarının ve firmaların sıkça tercih ettiği bir renktir. Özellikle önemli iş görüşmelerinde tavsiye edilen bir renk tonudur. Lacivert giyen kişiler kendilerini çok daha karizmatik ve inandırıcı hissederler. Bu, lacivertteki otoriteyi hissettiren bir halin varlığından kaynaklanıyor olmalıdır. Bu hal lacivertte Şems-i Ezeli’nin mukaddes isimlerinden Rab, Kadir, Azim, Celil, Hakem, Emin gibi isimlerin yansıyor olmasının işaretidir. Kişilerde ve renklerde yansıyan her hal O’nu ifade etmekte ve O’nun isimlerinin yansımasına ayine olmaktadır. Renkleri anlamlandıran ve hayatın her anını renklendiren O’nun mutlak mukaddes ve bütün varlıkların üstünde bir konumu olan ezeli isimleridir.

Lacivert, sonsuzluğu ve otoriteyi temsil eder. Bu renge baktığınızda, sonsuz uzay boşluğunda bütün gezegenleri ve yıldızları birer tesbih tanesi gibi çeviren ve bu uçsuz bucaksız sistem içinde dünyayı bütün ihtiyaçları ile görüp gözeterek, içindeki her bir ferdin rızıklarını yetiştiren Rabb-ı Zül’celal hiç bir kelimeye ve cümleye ihtiyaç bırakmaksızın hemen hatıra geliverir. Kainat nizamını sonsuz kudreti ile çeviren ve her şeye gücü yeten Kadir-i Mutlak olan bir Yaratıcı, bizzat renk ile hissedilir. Belki de uhrevi alemin güzellikleri içinde O’nun azamet ve kibriyasını hissettiğimiz hal bize lacivert tonlar içinde yaşattırılacaktır. Muhtemelen o yüzden numuneler ve gölgeler dünyası olan şu alemde bu manaları lacivert fonlarla yaşıyoruz. Lacivert bu anlama uygun şekilde kozmik renk olarak kabul edilir. Bütün isimlerin ve sıfatların sonsuzluğunu ve her birinde sonsuzluğun ifadesini yansıtan bir fon gibidir. Kainattaki bütün zerreler ve sonsuz uzay boşluğunu donatan devasa küreler ve ateş topları O’nun otoritesi ve azameti karşısında itaatkar birer asker ve munis birer hizmetkar tarzında hareket ederler. Bu azamet ve otoriteyi de yine uzayın lacivert tonlarında daha belirgin yaşarız. Yine denizlerin ve okyanusların ufuklar ötesine uzanan sonsuzluğunda ve ürkütücü derinliğinde laciverdin bu manaları yansıtıyor olmasına işaretler, azamet ve kibriyanın tecellileri vardır. Dünyayı ve güneş sistemimizi, takvimlerimizi tanzim edecek derecede dakik ve aksaksız şekilde işleten ve ciddiyetle tanzim eden, vaadinden dönmeyeceğine ve vaadlerin yerine getirilmesinde en ufak bir aksama yaşanmayacağına emin olduğumuz bir Rabb-i Kerim’i temsil eder. Bu anlamda Resul-i Ekrem’e (a.s.m.) de bariz şekilde yansımış olan El-Emin isminin tecellileri lacivert tonlarda daha rahat hissedilir ve lacivertten ruhlara bu manalar daha belirgin şekilde yansır.

Laciverdin diğer bir yönü de verimliliği yansıtmasıdır. Bu anlamda toprağa yakınlaşmaktadır. Toprağın lacivert tonlarında ise Mün’im, Rezzak gibi isimlere ayinelik hali vardır. Bu manada celal içinde cemal tecellisi laciverdin otoriteyi temsil eden yönü içinde bereketi temsil eden, verimliliği temsil eden yönü ile yaşanır. Yine her şeyin yerli yerine ve hakkı ile ulaştırılacağından ve bütün hakların gözetileceğinden emin olduğumuz bir düzen o Adil-i Mutlak tarafından önümüze sergilenmiştir ve lacivert tonlar bize bu adaletin mutlaklığını ve o sonsuz adalete güveni yansıtır. Belki de bu rengin bize hissettirdiği güven duygusu bu mananın ruhlarımıza yansıyor olmasından kaynaklanmaktadır. O’na güvenmenin ve O’nun mutlak adaletini temsil eden lacivert tonlarla donatılmış bir memlekette yaşıyor olmanın huzur ve güvenini hep yaşarız. Gökyüzü ve denizler bu duyguları bize en net hissettiren ortamlar olmalıdır. Hayatımızın lacivert tonlarında ve çevremizde gördüğümüz lacivertlikler içinde hep esmayı ve esmaya ayineliği bulabilir, çevremizdeki lacivert tonlardan Ya Rab, Ya Kadir, Ya Celil, Ya Aziz, Ya Azim, Ya Hakim, Ya Hakem, Ya Adil, Ya Rezzak, Ya Emin, Ya Allah… gibi nidaları işitebiliriz. Bunun için deniz kıyısına ve gökyüzünü seyre bile her zaman gerek yok. Yeter ki bir takım elbisede de olsa lacivert tonlardan ruhlarımıza yansıyan manaları algılayabilelim.