VIII. Risale-i Nur Kongresi


 “İnsanlık ve Dünya Barışı İçin Said Nursi’nin Milliyet Anlayışı”

Risale-i Nur Enstitüsü, 30-31 Mart 2013/İSTANBUL

Risale-i Nur Enstitüsünün Fatih Sultan Mehmet Üniversitesinin katkılarıyla düzenlediği “İnsanlık ve Dünya Barışı İçin Said Nursi’nin Milliyet Anlayışı” başlıklı kongre ve panel 30-31 Mart tarihlerinde İstanbul’da yapılacak.
TIMETURK / Haber Merkezi

“İnsanlık ve Dünya Barışı İçin Said Nursi’nin Milliyet Anlayışı” konulu 8. Risale-i Nur Kongresi bu hafta sonu İstanbul’da gerçekleştiriliyor.

İki gün sürecek olan kongrenin oturumları Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü’nde yapılacak. Kongrenin kapanış oturumu olan Panel ise 31 Mart Pazar günü Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek

Enstitü Sekreteri Ahmet Dursun, yapılacak kongre ve panel hakkında şu bilgiyi verdi:

“Risale-i Nur Enstitüsü olarak her yıl yapmakta olduğumuz Risale-i Nur Kongresi’nin sekizincisini 30-31 Mart 2013 tarihlerinde, bu hafta sonu İstanbul’da gerçekleştiriyoruz. Kongre’nin konusu olarak belirlediğimiz ‘İnsanlık ve Dünya Barışı için Said Nursî’nin Milliyet Anlayışı’ başlığı altında beş masa çalışması düzenlenecek. Masa çalışmaları halka kapalı oturumlar olup FSM Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü’nde yapılacak. 31 Mart Pazar günü de Haliç Kongre Merkezi’nde hem kongre sonuçlarının değerlendirildiği ve deklarasyonlarının okunduğu, hem de Said Nursi’nin milliyet anlayışının müzakere edildiği bir panel gerçekleştirilecek. Saat 14.00’da başlayacak olan panele bütün halkımızı sizin aracılığınız ile davet etmek istiyorum.”

Kongre çerçevesinde 5 masa çalışması yapılacak ve akademisyenler çalışmalarını bu masalarda tartışacaklar. Masalar şu başlıklardan oluşuyor:

1. Masa: İnsanî değerler ve milliyet
2. Masa: Dünya barışı ve milliyet
3. Masa: İnsanlık tarihi ve milliyet
4. Masa: Din ve milliyet
5. Masa: Toplum, devlet ve milliyet

31 Mart Pazar günü İstanbul-Haliç Kongre Merkezinde yapılacak olan panele ise; Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Fatih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğu Ergil, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk ve Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kâzım Güleçyüz konuşmacı olarak katılacaklar.

Afiş için tıklayınız.