II. Risale-i Nur Gençlik Kongresi


İttihad-ı İslam

Risale-i Nur Gençlik Şöleni kapsamında ikincisini düzenlediğimiz Risale-i Nur Gençlik Kongresi 23-24 Nisan 2011 tarihlerinde yapıldı.

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde öğrenim gören genç araştırmacıların katıldığı Kongre’nin konusu “İttihad-ı İslam”dı. Çalışmalar dokuz masa etrafında yapıldı. Erkek öğrenciler Ankara’da, kız öğrenciler ise İstanbul’da çalışmalarını sürdürdü.

100’ün üzerinde genç araştırmacı Bediüzzaman’ın “bu zamanın farz vazifelerinden” biri olarak hedef gösterdiği İttihad-ı İslam’ın önündeki engelleri ve bu hedefe ulaşmak için yapılması gerekenleri Risale-i Nur Külliyatını temel referans alarak tespit etmeye çalıştılar.

Masa çalışmaları şu konular üzerine yapıldı: I. Masa: İman; II. Masa: Eğitim; III. Masa: Hürriyet ve Adalet; IV. Masa: Siyaset; V. Masa: İktisat; VI. Masa: Toplumsal Kurumlar; VII. Masa: Milliyetçilik; VIII. Masa: Kültür-Sanat-Dil; IX. Masa: İletişim

İki gün süren çalışmaların ilk gününde katılımcılar tebliğlerini sundular ve müzakerelerde bulundular. İkinci gün ise her masa kendi konusuyla ilgili sonuç bildirisi ve deklarasyon hazırladılar. Deklarasyonlar daha sonra editörlerimiz tarafından birleştirildi, edite edildi ve ilk kez bu sayfalarda kamuoyuna açıklanıyor. Ayrıca her masadan bir temsilci, deklarasyonların bir özetini bugün Konya Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan II. Risale-i Nur Gençlik Şöleni’nde okuyacak.

Emeği geçenlere teşekkür ediyor, sonuçların hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz.