Akademik Kurul Toplantısı – 14.01.2017

Risale-i Nur Enstitüsü Akademik Kurulu Şekercihan Derneği’nde 2017 yılının ilk toplantısını yaptı. Toplantıda 12. Risale-i Nur Kongresi hakkında gelişmeler de değerlendirildi.

Ekim ayında yapılan bir önceki toplantıda 2017 yılı faaliyet takvimini oluşturan Akademik Kurul, kongre konusu olarak “Cemaatler, Devlet, Siyaset ve Müsbet İman Hizmeti Olarak Risale-i Nur” başlığını belirleyip beş ayrı masada konuyu ele alma kararı almıştı. Bu masalar şöyleydi;

  • Cemaatler, Devlet ve Siyaset
  • Cemaatler ve Sivil Toplum
  • Cemaatler ve Ehl-i Sünnet Ve’l-Cemaat Geleneği
  • Cemaatler ve Müsbet İman Hizmeti Olarak Risale-i Nur
  • Cemaatler, İslamofobi ve Radikal İslami Gruplar

14 Ocak 2017 tarihli yapılan toplantımızın ilk oturumunda geçmiş toplantı kararları değerlendirildi. Enstitü’nün 3 aylık süreçte yaptığı faaliyetlere ve Gençlik Kurulu’nun çalışmalarına değinildikten sonra toplantının asıl gündem maddelerinin ele alınacağı ikinci oturuma geçildi.

Gündem maddelerinin en başında 12. Risale-i Nur Kongresi geliyordu. Masa çalışmaları planlaması, masa dağılımları, tebliğler hakkındaki gelişmeler, deklarasyon sunumu şekli ve sunuma davet edilecekler değerlendirildi.

Toplantının son oturumunda Köprü dergisi yayın politikası ile Enstitümüzün yakın gelecekte yapması gerekli faaliyetler belirlenmeye çalışıldı.

Oldukça verimli geçen oturumlar sonunda toplantıya katılan akademisyenlerin, ülkemizde ve bölgemizde yaşanan olaylara Risale-i Nur’un sunduğu çözüm tekliflerinin önemine dikkat çekmesiyle 12. Risale-i Nur Kongresi’nin ülkemiz ve İslam dünyası için hayırlara vesile olması temennileriyle yılın ilk toplantısı nihayete erdi.

Akademik Kurul Üyelerimiz: 

Adem ÖLMEZ (Sekreter),

Mehmet KAPLAN (Sekreter Yardımcısı),

Abdulnasir YİNER,

Abdulvahap YİĞİT,

Ahmet NAZLI,

Ahmet YILDIZ,

Ali ARSLAN,

Atilla YARGICI,

Bünyamin GÜRPINAR,

Gökçe OK,

Hakan YALMAN,

İsmail Latif HACINEBİOĞLU,

Kaplan ÜSTÜNER,

Levent BİLGİ,

Mehmet Cüneyt GÖKÇE,

Mehmet İPÇİOĞLU,

Metin KARABAŞOĞLU,

Murat ÇİFTKAYA,

Murat GÜLKIRAN,

Mustafa Said İŞERİ,

Osman ÖZKUL,

Ömer Said GÜLER,

Taha ÇAĞLAROĞLU